2025. július 10., csütörtök

József Holovács püspök halálának 25. évfordulója.


József Holovács püspök élete és szolgálata

 Ez a József  Holovács (Йосиф Головач), a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye segédpüspökének életét, titkos szolgálatát és örökségét tekinti át, különös tekintettel a szovjet elnyomás időszakára. 

Születés és családi háttér:

·         József   Holovács 1924. augusztus 11-én született Imsticsó (Імстичово) faluban (ma Huszt járás, Kárpátalja) Ștefan Holovács pap és Irina Lyakhovics családjában.

·        Mélyen keresztény nevelést kapott, amely meghatározta élete további útját. Szülei támogatták spirituális fejlődését.

·        Családja mindkét ágon papi gyökerekkel rendelkezett, ami befolyásolta hivatásválasztását. Ő volt a legidősebb a négy gyermek közül. Apja korán, 1942-ben elhunyt, ami miatt  József  nek már 20 évesen felelősséget kellett vállalnia a családért.

Korai papi szolgálat és a földalatti egyház:

szeptember 14-én Munkácsi Teodor Romzsa (Теодор Ромжа) boldog vértanú püspök szentelte pappá. Ez volt Teodor püspök utolsó papi szentelése, aki másfél hónapon belül vértanúhalált halt.

·        1949-ig Jarok (Ярок) faluban szolgált. Teodor püspök meggyilkolása után  József   atyának titokban kellett folytatnia papi szolgálatát a szovjet elnyomás miatt.

·        1949-től 1984-ig civil foglalkozásokban dolgozott (erdőgazdálkodásban, majd felcserként orvosi intézményekben Kárpátalján, többek között tuberkulózis-diszpenzerben Ungváron), de továbbra is titokban, "mély konspirációban" szolgálta a híveket éjszakánként: gyóntatott és isteni liturgiákat mutatott be otthonokban. Egyik fia elmondása szerint apja gyakran két-három hétig távol volt otthonról a munkája miatt.

·        "Jó pásztor életét adja juhaiért" (Jn 10,11) – Holovács püspök szolgálata a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye egyik legnehezebb időszakára esett.

·        A szovjet totalitárius időkben Holovács püspök háza valójában egy "kis templommá" vált, ahol titokban tartottak liturgiákat, esketéseket és keresztelőket.

Püspökké szentelés és titkos tevékenység:

március 15-én, Karagandában (Kazahsztán,

5000 km-re Ungvártól), fogságban, Alekszandr Hira (Aлександр Хіра) püspök titokban szentelte  József   Holovácsot segédpüspökké. Ez azért is lehetővé vált, mert Holovács ekkor már özvegy volt (felesége, Jelizaveta, 1979-ben elhunyt).

·        Hira püspök két hónappal Holovács szentelése után hunyt el. Holovács képviselte az egyházmegyét Hira temetésén, és püspökként fejezte be a temetési szertartást.

·        Hira püspök, aki a földalatti egyház vezetője volt, tudta, hogy az egyházat "a feltámadás örömteli tavasza" várja, ezért szentelt még egy püspököt.

·        A Szent Szék 1991. január 16-án erősítette meg Holovács püspöki szentelését, és ekkor hivatalosan is a Munkácsi Egyházmegye segédpüspöke és Szoszopolisz címzetes püspöke lett Hemimontban.

·        Abban az időben Ivan Szemedij (Іоанн Семедій) és Ivan Margitics (Іван Маргітич) is titokban szentelt püspökök voltak.

·        Konspiráció és kockázatok: A földalatti szolgálat rendkívül kockázatos volt. Egy feljelentés vagy letartóztatás 25 év szibériai GULAG-tábort, vagyonelkobzást, jogfosztást, egészségromlást és akár halált is jelenthetett.

A papképzés és az egyház újjáélesztése:

·         József   Holovács atya már papként is magára vállalta a lelkészek képzésének küldetését. Ő volt a folyamat egyik fő szervezője.

·        A képzés gyakran az ő otthonában zajlott. Itt szentelték titokban püspökké Konsztantyin Szabovot (Константин Сабов) és Ivan Szemedijt is Hira püspök által. A szentelések Hira püspök látogatásai során, általában Holovács atya születésnapján történtek, mintha csak vendégek gyűlnének össze. Az ünnepség alatt, a szomszéd szobában zajló szentelés idején, hangosan énekelték a "Mnogaja leta" (Sok évet) éneket, így álcázva a tevékenységet.

·        A 70-es években, Hira püspök utasítására, Holovács atya 18 papot képzett ki egyenként, hároméves tanfolyamokon.

·        Az egyház legalizálása (1990) után  József   Holovács püspök a Munkácsi Egyházmegye segédpüspöke lett, és az Ungvári Teológiai Szeminárium (Három Szentelők nevű) rektori feladatait is ellátta, amely 90-es években indult Munkácson. Ő volt az első rektor és "csodálatos nevelő".

Személyes tulajdonságok és örökség:

·        Fia,  József   Holovács (fizika-matematika tudományok kandidátusa, docens) apját "nagyon felelősségteljes" embernek jellemezte, aki "szigorú, de igazságos" volt, és szüleivel együtt erős hitet adtak át gyermekeiknek.

·        Teodor Romzsa püspök még diákkorában, egy konfliktus megoldása után, prófétikusan megjegyezte Holovácsnak: „Önből nem rossz püspök válik.”

·        Holovács püspök „óriás” volt a földalatti egyházban, „Krisztus katakombás szolgálatának óriása”, aki teljesen odaadta magát az Úrnak és teljes reménységgel volt felé.

·        Számos üldöztetést és kihallgatást élt át az NKVD részéről, de hű maradt.

·        Holovács püspök kulcsszerepet játszott az egyház földalatti időszakból való kilábalásában, és tíz éven át vezette a szabad Munkácsi Egyházmegyét a harmadik évezredbe.

·        Örömmel látta, hogy a jubiláris ünnepek állami szinten zajlanak, és hitt abban, hogy az isteni igazság mindig győz.

Elhunyása és emlékezete:

·         József   Holovács püspök 2000. június 18-án hunyt el Ungváron. Onoşivci faluban temették el, Ungvár közelében, ahol családja is él.

·        Halála a Jubileumi Évre (2000) esett, ami a források szerint szimbolikus jelentőséggel bír, mivel a jubileumi ajtók Krisztust szimbolizálják, aki „az ajtó” (Jn 10,9). Holovács püspök maga is „ajtóvá” vált sokak számára, megnyitva az utat Krisztushoz és a papsághoz.

1.     március 16-án Ungváron, a Keresztfelmagasztalás görögkatolikus székesegyházban ünnepélyes püspöki liturgiával emlékeztek meg püspökké szentelésének 40. évfordulójáról.

2.    augusztus 11-én ünnepelték születésének 100. évfordulóját.

3.    június 18-án lesz halálának 25. évfordulója, melyre szintén megemlékező liturgiát tartottak, kiemelve, hogy ez is egy jubileumi év.

·        Az egyház és a hívek fontos kötelessége megemlékezni az olyan "nagy betűs" emberekről, mint Holovács püspök, akik hitet adtak át, és akiknek köszönhetően az egyház továbbra is él.

 József   Holovács püspök életútja a hűség, az áldozatkészség és az elszántság példája a szovjet elnyomás idején, kiemelkedő szerepet játszva a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye túlélésében és újjáéledésében.

Конец формы

 


Részletes idővonal

·        1924. augusztus 11.: Joszip Holovács (Jozsef Holovacs) született Imsticsovó (Imstychevo) faluban (ma Huszt járás, Kárpátalja), Sztefan Holovács pap és Irina Ljahovics gyermekeként.

·        1942: Joszip édesapja, Sztefan Holovács elhunyt.

·        1943: Joszipet Budapestre küldték tanulni, de a második világháború tragikus eseményei és édesapja halála miatt vissza kellett térnie Kárpátaljára, és az Ungvári Teológiai Szemináriumban folytatta tanulmányait.

·        1946: Joszip az Ungvári Szemináriumban tanult.

·        1947. szeptember 14.: Tódor Romzsa (Teodor Romzha) püspök pappá szentelte Joszip Holovácsot az Ungvári Székesegyházban. Ez volt Romzsa püspök utolsó nyilvános papszentelése.

·        1947. október: Joszip Holovács papként kezdett szolgálni Orihovicja (Orikhovitsa) faluban.

·        1947. október 31. – november 1.: Tódor Romzsa püspök vértanúhalált halt.

·        1949 (Február): Az ungvári székesegyházat elvették, és a görögkatolikus egyház illegalitásba kényszerült. Joszip Holovácsnak rejtőzködnie kellett papi szolgálatával. Ekkor hagyta el Orihovicja falut, és civil munkákban dolgozott. A falu temploma bezárt, és csak 1989-ben, a görögkatolikus egyház legalizálásakor nyílt meg újra.

·        1949–1984: Joszip Holovács polgári foglalkozásokban dolgozott kárpátaljai egészségügyi intézményekben (felcserként), valamint erdőgazdálkodási vállalatnál. Emellett titokban folytatta papi szolgálatát, éjszakánként gyóntatott és szent liturgiákat végzett otthonokban.

·        1950-es évek: Holovács családjának otthonában titkos istentiszteleteket tartottak, kezdetben kevés emberrel, majd a végén akár tíz résztvevővel.

·        1950-es évek vége: Több közeli ismerős és barát kezdett részt venni a titkos liturgiákon Holovács otthonában.

·        1960-as évek vége: Olekszandr Hira (Oleksandr Khira) püspök, aki a szovjet rezsim idején vezette a görögkatolikus egyház földalatti tevékenységét, engedélyt kapott a gyakrabb látogatásra (KGB felügyelete alatt).

·        1970-es évek: Holovács atya Hira püspök utasítására megkezdte papok képzését. Személyre szabottan, három éven keresztül oktatta őket. Összesen tizennyolc papot képzett ki, legtöbbjüket Holovácsék otthonában, Оноківці (Onokivtsi)-ben szentelték fel titokban, Hira püspök születésnapi összejöveteleken álcázva.

·        1970-es évek: Joszip Holovácsot gyakran kihallgatták az NKVD/KGB. Ebben az időszakban csempészett teológiai könyveket Csehszlovákiából Kárpátaljára.

·        1979: Joszip Holovács felesége, Jelizaveta elhunyt.

·        1983. március 15.: Olekszandr Hira püspök Karagandában (kazahsztáni száműzetésben) titokban püspökké szentelte Joszip Holovácsot a Mukachevo.net cikk szerint. Ekkor már özvegy volt.

·        1983. május 26.: Olekszandr Hira püspök elhunyt. Joszip Holovács püspökként vett részt a temetésén, képviselve a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegyét.

·        1990: A görögkatolikus egyházat legalizálták Ukrajnában. Joszip Holovács találkozott II. János Pál pápával Rómában a pápai bullák átadásakor.

·        1990-es évek eleje: A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye helyreállítása után Joszip Holovács püspök lett az újonnan felélesztett Ungvári Teológiai Szeminárium rektora. (A források egy része Ungvári Teológiai Szemináriumot említ, egy másik forrás a Három Szentelő nevét említi és Munkácson lévő helyszínt).

·        1991. január 16.: A Szentszék hivatalosan megerősítette Joszip Holovács püspöki kinevezését a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye segédpüspökévé és Szopol (Sozopol) címzetes püspökévé. Ekkor Joann Szemegyij (Ioann Semediy) is megerősítést kapott munkácsi eparchává, és Ivan Margitycs (Ivan Margitych) is segédpüspökké.

·        2000. június 18.: Joszip Holovács püspök elhunyt Ungváron. Onoşivci (Onokivtsi) faluban temették el.

·        2023. március 16.: Megemlékezés az Ungvári Keresztfelmagasztalás görögkatolikus székesegyházban Joszip Holovács püspöki felszentelésének 40. évfordulója alkalmából. Nil püspök vezette a liturgiát.

·        2023. április 14.: Tódor Romzsa püspök születésének 112. évfordulója.

·        2023. május 26.: Olekszandr Hira püspök halálának 40. évfordulója.

·        2024. augusztus 11.: Joszip Holovács püspök születésének 100. évfordulója.

·        2025 (aktuális év a Mukachevo.net cikk időpontja alapján): Megemlékezés Joszip Holovács püspök halálának 25. évfordulójáról.

Szereplők

·        Joszip Holovács (Jozsef Holovacs): (1924-2000) A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye segédpüspöke és Szopol címzetes püspöke 1983-tól 2000-ig. Titokban szentelték fel Karagandában 1983-ban. A szovjet üldöztetés idején földalatti papként, majd püspökként szolgált, papokat képzett, és kulcsszerepet játszott az egyház újjáélesztésében Ukrajnában a legalizáció után. Az Ungvári Teológiai Szeminárium első rektora volt.

·        Sztefan Holovács: Joszip Holovács édesapja, pap. Fontos szerepet játszott fia keresztény nevelésében és a papi hivatás választásában. 1942-ben hunyt el.

·        Irina Ljahovics: Joszip Holovács édesanyja. Szintén papi családból származott, és támogatta fia szellemi fejlődését.

·        Tódor Romzsa (Teodor Romzha): (1911-1947) Munkácsi görögkatolikus püspök, aki 1947. szeptember 14-én pappá szentelte Joszip Holovácsot. Másfél hónappal később vértanúhalált halt a szovjet hatóságok keze által.

·        Olekszandr Hira (Oleksandr Khira): (1900-1983) Munkácsi görögkatolikus püspök, aki az egyház földalatti működését vezette a szovjet rezsim idején. 1983. március 15-én Karagandában titokban püspökké szentelte Joszip Holovácsot. Papális prelátusként hivatalosan római katolikus papként szolgált száműzetésében.

·        Jelizaveta Holovács: Joszip Holovács felesége, aki 1979-ben hunyt el. Nagy támasza volt Joszipnak a földalatti szolgálatban. Négy gyermekük született (két fiú és két lány).

·        Joszip Holovács (fiú): Joszip Holovács püspök fia, fizika-matematikai tudományok kandidátusa, docens. Fontos forrása édesapja életútjának, visszaemlékezései révén.

·        Nil (Vladika Nil): Munkácsi görögkatolikus püspök. 2023. március 16-án ő vezette az emlékező liturgiát Joszip Holovács püspöki felszentelésének 40. évfordulója alkalmából.

·        Joann Szemegyij (Ioann Semediy): Titokban felszentelt püspök, akit a Szentszék megerősített munkácsi eparchának az egyház legalizálása után. Joszip Holovács házában szentelték fel titokban.

·        Ivan Margitycs (Ivan Margitych): Titokban felszentelt segédpüspök, akit szintén megerősítettek az egyház legalizálása után.

·        Konsztantyin Szabov (Konstantin Sabov): Titokban felszentelt püspök, akit Joszip Holovács házában szenteltek fel.

·        Jurij Koszej (Yurii Kossei): Történész és író, aki könyvet írt Joszip Holovács püspökről: "Помічний єпископ Йосиф Головач і його заслуги" (Joszip Holovács segédpüspök és érdemei).

·                II. János Pál pápa: Joszip Holovács püspök vele találkozott Rómában 1990-ben az egyház legalizálása után.

·        Pavlo Gojdics (Pavlo Goydych) atya: (későbbi eperjesi püspök) Nagy hatással volt Joszip Holovács életére és papi képzésére.

·        Dmitro Popovics (Dmytro Popovych) atya: Szintén hatással volt Joszip Holovács papi képzésére.

·        Volodimir Szternyuk (Volodymyr Sterniuk): Lvivi püspök, aki gyakran vendégeskedett Holovácsék házában. Joszip Holovács együtt tanult vele egy orvosi intézményben Lvivben.

·        Ivan Lelakacs (Ivan Lelekach) atya: A hét pap egyike, akiket Tódor Romzsa püspök utoljára szentelt fel, és aki Gulag táborba került. Barátja Joszip Holovácsnak.